Nurofen Plus, 12 comprimate filmate, Reckitt Benckiser

ibuprofen, fosfat de codeină hemihidrat

0 (din 0 evaluari)
Evalueaza produsul

Brand: NUROFEN

Cod produs: 5000158104969

Data expirarii: 30-01-2026

Tip: Medicament fara reteta

Document: Prospect

Vandut de: Farmacia Tei SRL

Optiuni Livrare
Ridicare de la casa <span style="color: #6ab833;">Click&Collect</span>
Ridicare de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
Livrare prin curier
Produsele OTC pot fi livrate doar in București și Constanța. Pret: de la 13,09 LEI
23,00 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 25-05-2024 16:59:23
Nu s-au inregistrat inca opinii
Produsul poate fi evaluat doar in urma unei achizitii online.
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Nurofen Plus, 12 comprimate filmate, Reckitt Benckiser [5000158104969]

Indicatii:
Nurofen Plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare, ale spatelui, reumatice, musculare, în migrenă şi nevralgii, reducerea febrei şi simptomelor din răceală şi gripă.

Nurofen Plus este indicat la pacienţi cu vârsta între 12-18 ani pentru tratamentul durerilor acute moderate, care nu sunt considerate a fi ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure. 
 
Contraindicatii:
 Nu utilizaţi Nurofen Plus:
- dacă aţi avut o reacţie alergică la ibuprofen, codeină, sau la oricare dintre excipienţii produsului.

Precautii:
Înainte să utilizaţi Nurofen Plus, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Nurofen Plus nu trebuie luat în ultimele 3 luni de sarcină, deoarece poate determina la făt tulburări majore la nivelul inimii, plămânilor şi rinichilor. Dacă este utilizat la sfârşitul sarcinii, poate determina tendinţă de sângerare atât la mamă, cât şi copil şi diminuează puterea contracţiilor uterine întârziind debutul naşterii.
Tratamentul în timpul primelor 6 luni de sarcină va fi recomandat numai de către medicul dumneavoastră, dacă este absolut necesar. Ibuprofenul poate face mai dificilă încercarea de a rămâne gravidă. Trebuie să spuneţi medicului dumneavoastră dacă planificaţi să rămâneţi gravidă sau dacă aveţi probleme în a rămâne gravidă.
Nu luaţi codeină în timpul alăptării. Codeina şi morfina trec în laptele matern. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Acest medicament poate cauza ameţeală, somnolenţă sau vedere înceţoşată. Nu trebuie să conduceţi sau să folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi.

Mod de administrare:
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Adulţi şi adolescenţii peste 12 ani:
Utilizaţi la nevoie 1 - 2 comprimate filmate Nurofen Plus, apoi, dacă este necesar, utilizaţi 1 - 2 comprimate filmate Nurofen Plus la intervale de 4 - 6 ore. Comprimatele filmate trebuie înghiţite întregi cu apă.

Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit.

Este necesar un interval de minim patru ore între doze, iar doza administrată nu trebuie să depăşească 6 comprimate filmate Nurofen Plus în 24 de ore. Doza zilnică maximă recomandată nu trebuie depăşită.
Nurofen Plus nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de apariţie a problemelor severe cu respiraţia.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţele active sunt: ibuprofenul şi fosfatul de codeină hemihidrat. Fiecare comprimat filmat conţine ibuprofen 200 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 12,8 mg.
- Celelalte componente sunt: Nucleu: Celuloză microcristalină, amidonglicolat de sodiu, hidroxipropilmetilceluloză, amidon pregelatinizat.
Film Opaspray alb M-1-7111B solid*), hidroxipropilmetilceluloză, talc. *) Compoziţia Opaspray alb M-1-7111B  solid: hidroxipropilmetilceluloză, dioxid de titan (E171).

Prezentare:
12 comprimate filmate
 
Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Nurofen Plus 12 comprimate filmate Reckitt Benckiser(ibuprofen, fosfat de codeină hemihidrat) face parte din grupa medicament:analgezice opioide, antiinflamatoare nesteroidiene (ains) , contine substanța activă:ibuprofen, codeina si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi:sinuzita, sindromul de tunel carpian, sciatica, raceala, prostatita, migrena, amigdalita, coxartroza, gripa, cifoza, artroza (osteoartrita), apendicita, spondiloza cervicala si are indicații in:intindere musculara, luxatii (dislocarea articulatiei), entorse, durerea de dinti (durerea dentara), durere.
Informatii utile despre Nurofen Plus, 12 comprimate filmate, Reckitt Benckiser gasiti in articolele: Sindrom premenstrual, Raceala versus Gripa: Diferentele dintre gripa si raceala.

Nurofen Plus, 12 comprimate filmate, Reckitt Benckiser [5000158104969]

Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Nurofen Plus, 12 comprimate filmate, Reckitt Benckiser pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Pagina actualizata la data de:  25-05-2024  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului NUROFEN

Vezi Politica de confidentialitate date personale