Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma

Cod bare: 6421783090530
Data expirarii: 31-08-2025
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
8.50 RON
> 10 în stoc, acum 4 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Dristor : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma [6421783090530]

Indicații:
Comprimatele efervescente Solpadeine sunt recomandate pentru ameliorarea rapidă a durerilor care apar în reumatism, sciatică și lumbago. Sunt de asemenea recomandate pentru tratamentul durerilor de cap, migrenelor, durerilor menstruale, în cazul luxațiilor, durerilor dentare, nevralgiilor, sinuzitei, durerilor de gât și febrei, precum și pentru ameliorarea simptomelor din răceli și gripe.

Compoziție:
Fiecare comprimat efervescent conține paracetamol 500 mg, fosfat de codeină hemihidrat 8 mg și cofeină 30 mg.

Mod de administrare:
Comprimatele de Solpadeine se dizolvă în apă.
Adulți: A se administra 2 comprimate dizolvate într-un pahar cu apă, de 1-4 ori pe zi, dacă este necesar. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore sau nu se vor depăși 4 doze (8 comprimate) în 24 de ore.
Copii (7-12 ani): 1/2 comprimat pînă la 1 comprimat, dizolvat într-un pahar cu apă, de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depăși 4 comprimate în 24 de ore. Nu se recomandă copiilor sub vârsta de 7 ani.
Nu se va administra copiilor Solpadeine mai mult de 3 zile fără avizul medicului. Dacă simptomele persistă, consultați medicul. A nu se depăși doza stabilită. în cazul depășirii dozei recomandate, consultați imediat medicul, chiar dacă nu vă simțiți rău.

Prezentare:
12 comprimate



Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma [6421783090530]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 3400/2011/01-02-03-04-05 Anexa 1''
Prospect
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
Solpadeine 500 mg/8 mg/30 mg comprimate efervescente
Paracetamol/ Fosfat de codeină hemihidrat /Cafeină anhidră
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament,
deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Solpadeine şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Solpadeine
3. Cum să utilizaţi Solpadeine
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Solpadeine
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Solpadeine şi pentru ce se utilizează
Solpadeine conţine 3 substanţe active: paracetamol utilizat ca analgezic (calmează durerea) şi
antipiretic (scade febra), fosfat de codeină utilizat ca analgezic şi cafeină, pentru calmarea rapidă a
durerilor de intensitate moderată până la severă.
Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice
opioide, care ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte
analgezice, cum este paracetamolul.
Codeina poate fi utilizată o perioadă scurtă de timp la adolescenţi cu vârsta peste 12 ani, pentru
ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul
sau ibuprofenul administrate singure.
Acţionând asupra organismului dumneavoastră în mod diferit, paracetamolul şi codeina se combină
pentru a înlătura durerea, iar cafeina creşte efectul analgezic al paracetamolului.
Solpadeine este indicat pentru tratamentul simptomatic de scurtă durată al durerilor de intensitate
moderată până la severă, cu diferite localizări: dureri de cap, migrenă, dureri de dinţi, dureri ale
muşchilor sau articulaţiilor, nevralgii, dureri din sfera ORL (dureri în gât, dureri ale sinusurilor) sau în
caz de menstruaţie dureroasă. De asemenea Solpadeine este indicat în tratamentul simptomatic al
febrei din răceală şi gripă.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Solpadeine
2
Nu utilizaţi Solpadeine
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeină, codeină, la alte analgezice opioide
sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);
- la copii cu vârsta sub 12 ani,
- dacă aveţi boli hemoragice sau alte boli cu risc de sângerare;
- dacă aveţi afecţiuni ale ficatului;
- dacă aveţi probleme severe ale rinichilor;
- dacă aveţi hemoragie digestivă,
- dacă aveţi astm bronşic, secreţii traheobronşice crescute sau probleme respiratorii severe
(datorită prezenţei codeinei),
- în caz de leziuni la nivelul capului şi de tensiune intracraniană mare (de exemplu ca urmare a
unei hemoragii cerebrale sau tumori cerebrale);
- dacă aveţi diaree acută infecţioasă;
- dacă suferiţi de subocluzie sau ocluzie intestinală (o situaţie în care musculatura intestinelor nu
permite deplasarea mâncării prin ele, rezultând un blocaj intestinal);
- dacă aţi suferit o intervenţie chirurgicală la nivelul ficatului, vezicii biliare sau ductului biliar
(tract biliar);
- dacă luaţi medicamente pentru tratarea depresiei numite IMAO (inhibitori de
monoaminooxidază – medicamente pentru tratarea depresiei) sau aţi luat astfel de medicamente
în ultimele 2 săptămâni;
- în caz de alcoolism acut (datorită prezenţei codeinei);
- dacă pacientul este în comă (nu trebuie administrate analgezice opioide, de exemplu codeină);
- dacă ştiţi că aveţi deficit de enzimă glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
- în sarcină sau dacă alăptaţi;
- în depresie respiratorie, constipaţie cronică;
- pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi (cu vârsta cuprinsă între 0-18 ani) după
îndepărtarea amigdalelor sau a vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului
de apnee obstructivă în somn;
- dacă ştiţi că metabolizaţi foarte repede codeina la morfină;
Atenţionări şi precauţii
Vă rugăm să cereţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului:
Deoarece conţine paracetamol
- dacă obişnuiţi să consumaţi frecvent cantităţi mari de alcool etilic;
- dacă suferiţi de afecţiuni ale ficatului sau ale rinichilor;
- dacă aveţi leziuni hepatice pre-existente (creşte riscul hepatotoxicităţii) (datorită prezenţei
paracetamolului);
Deoarece conţine codeină
- dacă suferiţi de afecţiuni cardio-vasculare (bătăi neregulate ale inimii, tensiune arterială mare),
- utilizată în doze mari şi timp îndelungat, poate dezvolta dependenţă şi apariţia unor simptome de
tipul insomniei sau iritabilităţii la oprirea administrării medicamentului; acest medicament
trebuie administrat în doza cea mai mică, pentru cât mai scurt timp pentru ameliorarea
simptomelor. Utilizarea de rutină şi timp îndelungat, cu excepţia cazului în care se face sub
supraveghere medicală, poate duce la dependenţă fizică şi psihică.
- dacă aţi suferit o intervenţie chirurgicală la nivelul colecistului, codeina poate determina un
sindrom dureros abdominal acut, de tip biliar sau pancreatic;
- dacă suferiţi de orice tulburări intestinale, inclusiv obstrucţie intestinală;
- dacă aveţi tuse productivă, codeina poate împiedica eliminarea secreţiilor traheo-bronşice. Se
impune prudenţă la bolnavii cu limitarea funcţiei respiratorii, emfizem pulmonar, fibroză
pulmonară, bronhopneumopatie cronică obstructivă, bronhoree, tuberculoză gravă, traumatisme
toracice (codeina deprimă respiraţia şi interferă cu mecanismele compensatorii declanşate de
deficitul ventilaţiei pulmonare). La astmatici poate agrava fenomenele obstructive (favorizează
bronhospasmul).
- se impun precauţii în următoarele cazuri: la persoanele în vârstă sau cu debilitate fizică, cu
leziuni craniene, presiune intracraniană crescută, insuficienţă suprarenaliană, miastenia gravis,
3
abdomen acut, tensiune arterială mică, hipotiroidism, hipertrofie de prostată sau stricturi
uretrale, constipaţie cronică.
- nu este recomandată utilizarea la bolnavii cu colită ulceroasă (poate produce dilataţia toxică a
colonului). Utilizarea trebuie evitată şi la pacienţii cu pancreatită. Hipovolemia, cordul pulmonar
cronic, infarctul miocardic acut, starea de şoc favorizează accidentele hipotensive. Riscul
convulsiv poate fi crescut când codeina se administrează la pacienţi cu edem cerebral şi la
epileptici. Stările confuzive pot fi agravate.
Codeina este transformată în morfină de către o enzimă de la nivelul ficatului. Morfina este o
substanţă care determină ameliorarea durerii. Anumite persoane au o altă variantă a acestei enzime, iar
acest fapt le poate afecta în diferite moduri. La unele persoane nu se produce morfină sau se produce
în cantităţi foarte mici şi nu va apărea o ameliorare suficientă a durerii. Alte persoane sunt mai
predispuse la apariţia de reacţii adverse grave, din cauză că se produce o cantitate foarte mare de
morfină. Dacă observaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, trebuie să opriţi administrarea
acestui medicament şi să vă adresaţi imediat unui medic: frecvenţă scăzută a respiraţiilor sau respiraţie
superficială, confuzie, somnolenţă, pupile mici, senzaţie sau stare de rău, constipaţie, lipsa poftei de
mâncare.
Copii şi adolescenţi
Utilizarea la copii şi adolescenţi după intervenţii chirurgicale
Codeina nu trebuie utilizată pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi după îndepărtarea
amigdalelor sau vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului de apnee obstructivă
în somn.
Utilizarea la copii cu probleme cu respiraţia
Codeina nu este recomandată la copiii cu probleme cu respiraţia, deoarece simptomele toxicităţii la
morfină pot fi mai grave la aceşti copii.
Deoarece conţine cafeină
- nu consumaţi cantităţi excesive de cafea şi ceai, în timpul tratamentului (datorită prezenţei
cafeinei).
Legate de Solpadeine
Nu utilizați concomitent alte medicamente pe bază de paracetamol, cafeină şi codeină.
Acest medicament trebuie administrat în doza cea mai mică, pentru cât mai scurt timp pentru
ameliorarea simptomelor. Utilizarea regulată prelungită, cu excepţia cazului în care se face sub
supraveghere medicală, poate duce la dependenţă fizică şi psihică (adicţie).
Nu va fi administrat pe o perioadă mai mare de 3 zile, fără consult medical.
Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.
Sportivii trebuie atenţionaţi că acest medicament conţine un principiu activ care poate induce
pozitivarea testelor antidoping.
Solpadeine împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi
orice alte medicamente.
Solpadeine şi alte medicamente administrate concomitent se pot influenţa reciproc.
Nu se va asocia cu alte medicamente care conţin paracetamol, codeină sau cafeină.
Legate de paracetamol
Deoarece conţine paracetamol efectul tratamentului poate fi influenţat în cazul în care este administrat
concomitent cu:
alte medicamente care conţin paracetamol;
4
warfarină sau derivaţi de cumarină (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca
să vi se subţieze sângele);
medicamente cu efect inductor asupra enzimelor hepatice (fenobarbital, fenitoină,
carbamazepină, rifampicină);
consum de alcool etilic (consum cronic);
colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale
colesterolului din sânge);
metoclopramid şi domperidonă (utilizate în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale);
zidovudină,
probenecid
cloramfenicol (interacțiune posibilă în special la pacienții care suferă de malnutriție).
Legate de cafeină
barbiturice sau antihistaminice;
decongestionante ;
contraceptive orale;
cimetidina;
disulfiram;
efedrina;
enoxacina, ciprofloxacina şi norfloxacina;
ergotamina.
Legate de codeină
medicamente pentru tratamentul depresiei, hipnotice, sedative, antidepresive triciclice, IMAO,
fenotiazine;
metoclopramid şi domperidonă (utilizate în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale);
asocierea codeinei cu medicaţia expectorantă favorizează blocarea secreţiilor traheobronşice,
astfel încât acestea nu mai pot fi eliminate.
Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, informaţi-l pe medicul dumneavoastră că
luaţi acest medicament, deoarece pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei determinate prin metoda
oxidaze/peroxidaze sau o creştere falsă a valorilor serice ale acidului uric determinat prin testul
fosfotungstic.
Creşteri ale timpului de protrombină şi ale valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei şi
transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatică.
Solpadeine împreună cu alimente şi băuturi
Consumul excesiv de cafea, ceai sau alte băuturi energizante împreună cu utilizarea Solpadeine poate
provoca senzaţia de tensiune şi iritare, de aceea e necesară prudenţă la administrarea medicamentului.
Se va evita consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului.
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Studiile epidemiologice efectuate la gravide nu au evidențiat efecte toxice ale paracetamolului la
dozele recomandate, totuşi codeina nu este recomandată în timpul sarcinii. De aceea, Solpadeine nu
este recomandat în timpul sarcinii.
Alăptarea
Paracetamolul și cafeina se excretă în laptele matern, dar nu în cantităţi semnificative clinic.
Nu luaţi codeină în timpul alăptării. Codeina şi morfina trec în laptele matern.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
5
Solpadeine poate provoca ameţeli sau somnolenţă. Nu trebuie să conduceţi vehicule sau să folosiţi
utilaje până nu ştiţi în ce măsură vă afectează administrarea acestui medicament.
Solpadeine conține sorbitol și sodiu
Solpadeine conţine sorbitol (E 420). Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la
unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua/utiliza acest medicament.
Solpadeine conţine 398 mg sodiu pe comprimat efervescent. Acest lucru trebuie avut în vedere la
pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de sodiu.
3. Cum să utilizați Solpadeine
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a
spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul
dacă nu sunteţi sigur.
Administrare orală.
Adulţi, pacienţi vârstnici (cu funcţie hepatică şi renală normală) şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi
peste:
Doza uzuală este de 1-2 comprimate efervescente Solpadeine administrate oral, după dizolvarea în
apă; dacă este necesar, doza se poate repeta la intervale de 4 – 6 ore, fără a depăşi 4 doze pe zi (8
comprimate în 24 de ore).
Nu se administrează la un interval mai mic de 4 ore.
Nu depăşiţi dozele recomandate.
Copii:
Solpadeine nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de apariţie a
problemelor severe cu respiraţia.
Durata tratamentului
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după
3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit
Mod de administrare
Comprimatele se dizolvă complet în cel puţin jumătate de pahar cu apă.
Dacă utilizați mai mult Solpadeine decât trebuie
Dacă aţi utilizat mai multe comprimate decât doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului sau
mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Este important să-i spuneţi medicului, chiar
dacă vă simţiţi bine. În cazul unui supradozaj există riscul de afectare hepatică gravă şi de apariţie a
tulburărilor respiratorii.
Dacă uitați să utilizaţi Solpadeine
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Nu depăşiţi doza recomandată. Dacă aţi depăşit doza recomandată, adresaţi-vă medicului chiar dacă nu
vă simţiţi rău.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacții adverse posibile
6
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Întrerupeţi administrarea acestui medicament:
-dacă nu mai aveţi bilă (în urma operaţiei de colecistectomie) şi suferiţi de durere severă
abdominală, greaţă şi vărsături,
-dacă aveţi reacţii alergice, erupţii cutanate sau mâncărime, uneori însoţite de dificultăţi de
respiraţie sau inflamaţia buzelor, a limbii, a gâtului sau a feţei,
-dacă aveţi senzaţia de mâncărime, descuamări ale pielii sau ulcere bucale,
-dacă aţi avut vreodată tulburări de respiraţie la administrarea de aspirină sau alte
antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi o reacţie asemănătoare la folosirea acestui
medicament,
-dacă aveţi vânătăi sau sângerări inexplicabile.
La administrarea combinaţiei paracetamol /cafeină/ codeină, în dozele recomandate, cu alimente care
conţin cafeină, supradozajul de cafeină rezultat poate creşte potenţialul de reacţii adverse datorate
cafeinei (insomnie, agitaţie, frică nejustificată, iritabilitate, durere de cap, tulburări gastro-intestinale şi
palpitaţii).
Următoarele reacții adverse au fost raportate:
Rare (afectează mai puțin de 1 din 1000 utilizatori):
alergii.
Foarte rare (afectează mai puțin de 1 din 10000 utilizatori):
scăderea numărului de globule albe din sânge responsabile de coagularea aceastuia,
îngustarea căilor respiratorii (mai ales la pacienții care au alergie la acid acetilsalicilic sau la
alte medicamente din clasa antiinflamatoarelor non-steroidiene),
reacții alergice severe,
tulburări hepatice,
erupţii cutanate,
mâncărimea pielii,
transpirații,
apariția de mici pete roșii pe piele,
erupţie cutanată temporară de culoare roșie însoțită sau nu de mâncărime,
reacţie alergică severă caracterizată de umflarea extremităților, respirație dificilă și stare de
rău,
urină tulbure,
o reacţie a pielii severă numită necroliză epidermică toxică (NET),
erupție cutanată determinată de medicament,
o reacţie a pielii severă numită sindrom Stevens Johnson (SJS),
nervozitate,
amețeală.
Cu frecvență necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile):
constipaţie,
greaţă,
vărsături,
dispesie,
uscăciunea gurii,
pancreatită acută (la pacienţii cu colecistectomie în antecedente),
dependența apare la doze mari pe perioade prelungite,
agravarea durerii de cap după utilizarea prelungită,
somnolenţă,
mâncărimea pielii,
7
transpirație abundentă,
dificultăți la urinare.
Consumul excesiv de cafea sau ceai în timpul tratamentului cu Solpadeine poate produce iritabilitate şi
hipertensiune arterială.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Solpadeine
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare
se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conţine Solpadeine
- Substanţele active sunt paracetamol, cafeină şi codeină. Un comprimat conţine paracetamol 500
mg, cafeină anhidră 30 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 8 mg.
- Celelalte componente sunt: hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol pulbere, zaharină sodică,
laurilsulfat de sodiu, acid citric anhidru, carbonat de sodiu anhidru, povidonă, dimeticonă, apă
purificată.
Cum arată Solpadeine şi conţinutul ambalajului
Solpadeine se prezintă sub formă de comprimate plate rotunde, de culoare albă, prevăzute cu o linie de
rupere pe una din feţe.
Mărimea ambalajului:
Cutie cu 2 folii din hârtie-PE-Al-PE a câte 2 comprimate efervescente.
Cutie cu 4 folii din hârtie-PE-Al-PE a câte 2 comprimate efervescente.
Cutie cu 6 folii din hârtie-PE-Al-PE a câte 2 comprimate efervescente.
Cutie cu 12 folii din hârtie-PE-Al-PE a câte 2 comprimate efervescente.
Cutie cu 30 folii din hârtie-PE-Al-PE a câte 2 comprimate efervescente
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Hipocrate 2000 SRL
Strada Prahova, nr. 6A, sector 1, 012423, Bucureşti
8
România
<sigla: Omega Pharma>
Fabricanţi
GLAXOSMITHKLINE DUNGARVAN LTD.
Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Irlanda
SWISS CAPS GMBH
Grassingerstrabe 9, Bad Aibling, Bayern 83043, Germania
Acest prospect a fost revizuit în Ianuarie, 2018.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza