Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma

500mg paracetamol/8mg fosfat de codeină hemihidrat/30mg cofeină

Cod produs: 6421783090530

Brand: PERRIGO OTC

Data expirarii: 31-08-2027

Tip: Medicament fara reteta

Vandut de: Farmacia Tei SRL

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #6ab833;">Click&Collect</span>
Ridicare rapida de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
Livrare prin curier
Produsele OTC pot fi livrate doar in București și Constanța. Pret: de la 13,09 LEI
12,50 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 24-02-2024 18:44:03
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma [6421783090530]

Indicatii:
Solpadeine comprimate conţine 3 substanţe active: paracetamol – utilizat ca analgezic (calmează  durerea) şi antipiretic (scade febra), fosfat de codeină - utilizat ca analgezic şi cafeină, pentru  calmarea rapidă a durerilor de intensitate moderată şi moderat-severă. 

Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice  opioide, care ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte  analgezice, cum este paracetamolul. 

Codeina poate fi utilizată o perioadă scurtă de timp la adolescenţi cu vârsta peste 12 ani, pentru  ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul  sau ibuprofenul administrate singure. 

Acţionând asupra organismului dumneavoastră în mod diferit, paracetamolul şi codeina se combină  pentru a înlătura durerea, iar cafeina creşte efectul analgezic al paracetamolului. 

Solpadeine comprimate este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară spre moderată  din reumatism, sciatică şi lumbago. 

Solpadeine comprimate este recomandat pentru ameliorarea rapidă a durerilor după luxaţii, a durerilor  din artroză, a durerilor musculare, a durerii de cap, migrenelor şi nevralgiilor, a durerilor menstruale,  a durerilor din sinuzite, a durerilor dentare post-chirurgicale sau după extracţii dentare, a durerilor de  gât, a durerilor asociate simptomelor din răceală şi gripă şi pentru reducerea febrei.

Contraindicatii:
Nu utilizaţi Solpadeine:
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeină, codeină, alte analgezice opioide sau  la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Precautii:
Înainte să utilizaţi Solpadeine, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina şi alăptarea: 
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,  adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. 

Sarcina: 
Studiile epidemiologice efectuate la gravide nu au evidențiat efecte toxice ale paracetamolului la  dozele recomandate, totuşi codeina nu este recomandată în timpul sarcinii. De aceea, Solpadeine nu  este recomandat în timpul sarcinii. 

Alăptarea: 
Paracetamolul și cafeina se excretă în laptele matern, dar nu în cantităţi semnificative clinic. 
Nu luaţi codeină în timpul alăptării. Codeina şi morfina trec în laptele matern.

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor:
Solpadeine comprimate poate provoca ameţeală sau somnolenţă. Nu trebuie să conduceţi vehicule sau  să folosiţi utilaje până nu ştiţi în ce măsură vă afectează administrarea acestui medicament. 

Mod de administrare:
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Administrare orală. 
Adulţi, pacienţi vârstnici (cu funcţie hepatică şi renală normală): 
Doza recomandată este de 1-2 comprimate la fiecare 4-6 ore, dacă este necesar. 
Nu se administrează la un interval mai mic de 4 ore şi nu se depăşesc 4 doze pe zi (8 comprimate în 24  de ore). 

Nu depăşiţi dozele recomandate. 
Nu luați mai mult de 8 comprimate în 24 de ore.

Vârstnici: 
Pacienţii vârstnici cu fragilitate sau imobilizaţi pot necesita o doză redusă. 

Copii: 
Solpadeine este contraindicată la copii cu vârsta sub 12 ani pentru tratamentul simptomatic al tusei  şi/sau răcelii. Solpadeine nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de  apariţie a problemelor severe cu respiraţia. 

Adolescenți cu vârsta de 12-15 ani: 
Luaţi 1 comprimat la fiecare 6 ore. Nu depășiţi 4 doze, echivalent cu 4 comprimate. 

Adolescenți cu vârsta de 16-18 ani: 
Luaţi 1-2 comprimate la fiecare 6 ore. Nu depășiţi 4 doze, echivalent cu 8 comprimate. 

Adolescenți cu vârsta de 12-18 ani: 
Solpadeine nu este recomandat pentru utilizare la adolescenți cu vârsta cuprinsă între 12 ani și 18 ani  cu funcție respiratorie compromisă, pentru tratamentul simptomatic al tusei şi/sau răcelii (vezi pct. 4.4) 

Insuficiență renală: 
Atunci când se administrează paracetamol la pacienţii cu insuficienţă renală, se recomandă să se  reducă doza şi să se crească intervalul minim dintre fiecare administrare la cel puţin 6 ore. 

Insuficiență hepatică: 
La pacienţii cu insuficienţă hepatică sau sindrom Gilbert, doza trebuie scăzută sau intervalul dintre  doze trebuie prelungit. 
Evitaţi excesul de cafeină din băuturi cum sunt cafeaua şi ceaiul. Consumul crescut de cafeină poate  provoca tulburări de somn, tremurături şi senzaţie de disconfort în piept. 

Durata tratamentului: 
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după  3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit. 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţele active sunt paracetamol 500 mg, cafeină anhidră 30 mg şi fosfat de codeină  hemihidrat 8 mg. 
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidonă, talc purificat, stearat de magneziu, celuloză microcristalină, acid stearic. 

Prezentare:
12 comprimate

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Solpadeine 12 comprimate Omega Pharma(500mg paracetamol/8mg fosfat de codeină hemihidrat/30mg cofeină) face parte din grupa medicament:analgezice antipiretice, analgezice opioide , contine substanța activă:codeina, cafeina si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi:sinuzita, artroza (osteoartrita), gripa, prostatita, raceala, sciatica, sindromul de tunel carpian, spondiloza cervicala si are indicații in:entorse, intindere musculara, luxatii (dislocarea articulatiei), durere.
Informatii utile despre Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma gasiti in articolele: Raceala versus Gripa: Diferentele dintre gripa si raceala, Sindrom premenstrual.
Substanța activă: Codeina , Cafeina
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma [6421783090530]

Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Pagina actualizata la data de:  24-02-2024  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului PERRIGO OTC

Vezi Politica de confidentialitate date personale

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.